… i po świętach

Ostatnia niedziela, Niedziela Chrztu Pańskiego, zakończyła w liturgii okres Bożego Narodzenia. Chociaż tradycyjnie kolędy śpiewamy do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego), to jednak można powiedzieć kultowe już zdanie: święta, święta i po świętach… Dziś chcielibyśmy z bliska przyjrzeć się, w jaki sposób nasze duszpasterstwo przygotowywało się do świąt Narodzenia Pańskiego.

Roraty – na te poranne Msze Święte niektórzy czekają cały rok. Choć na zewnątrz (na polu!) ciemno i zimno, to nawet największe śpiochy znajdują w sobie odrobinę poświęcenia i przychodzą do kościoła na Misjonarską. Przyznać trzeba, że tym razem przez pandemię frekwencja była jednak niższa. Roraty odprawiane były o godzinie 7.00 od poniedziałku do soboty, a we wtorki i czwartki dodatkowo upiększała je swoim śpiewem niezawodna Schola. Nie zapominamy też o Lektorach, którzy codziennie zjawiali się przy ołtarzu.

Rekolekcje adwentowe – stały punkt w naszym akademickim kalendarzu. Rekolekcje odbyły się pod hasłem: Zakochanie, przyjaźń, małżeństwo i wygłosił je dla nas ks. dr Marek Dziewiecki. Słuchaliśmy o relacjach do Pana Boga i do drugiego człowieka. Dzięki promocji tego wydarzenia, dotarliśmy z rekolekcjami do bardzo szerokiego grona odbiorców. Po raz pierwszy w historii duszpasterstwa zdecydowaliśmy się przeprowadzić je prawie całkowicie przez Internet (wszystko oczywiście działo się w kościele, jednak, ze względu na obostrzenia, zachęcaliśmy do udziału online). Transmitowaliśmy Msze oraz konferencje. W ostatni dzień rekolekcji odbyło się na Zoomie spotkanie z ks. Dziewieckim, gdzie mieliśmy możliwość zadawania pytań. Zdjęcia z tego czasu możecie znaleźć w naszej galerii, a nagrania konferencji oraz homilii w zakładce Audio.

Gaudete  – inaczej niż zwykle trzeba było uczcić tym razem niedzielę radości. Schola jednak nas nie zawiodła i zamiast koncertu w kościele dała się usłyszeć… na YouTube! Autorska aranżacja piosenki Będę śpiewał Ci najpiękniejszą pieśń była odtwarzana na kanale ponad trzy tysiące razy. Kiedy poczuliśmy, że już bardziej nas uszczęśliwić w tym Adwencie Schola nie może, wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że to dopiero zapowiedź czegoś naprawdę niezwykłego!

Trwać – tak dobijamy do ostatniego punktu naszych przygotowań do Bożego Narodzenia. Wisienką na torcie okazała się autorska świąteczna piosenka Scholi pt. Trwać. Kto jeszcze nie słyszał, ten ma przed sobą piękne przeżycie. Kto słyszał, na pewno jeszcze do niej wróci.

Co przyniesie 2021 rok w duszpasterstwie? Mamy nadzieję, że jeszcze więcej Bożego błogosławieństwa!

[Klikając w zaznaczone w tekście wyrażenia, dajecie się przenieść w odpowiednie miejsca w sieci, o których właśnie jest mowa.]

/13.01.2021 r.
Anna Kamińska