O miłosierdziu

W dniach 8-11 marca br. wspólnota naszego duszpasterstwa przeżywała rekolekcje wielkopostne. Tematem tegorocznych nauk było zawołanie „Bądźcie miłosierni”, a wygłosił je dla nas ks. dr hab. Robert Nęcek – wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz wieloletni rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej.

Głównym tematem rekolekcji było znaczenie miłosierdzia w życiu chrześcijańskim. Ksiądz Profesor podczas głoszonych homilii i konferencji wielokrotnie odwoływał się do nauczania papieża Franciszka, m.in. przypominając słowa Ojca Świętego skierowane do uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku: Chrześcijanin powinien głosić «Ewangelię bliskości», opierającą się na błogosławieństwach i realizacji uczynków miłosierdzia co do ciała i co do duszy – stwierdził ks. prof. Nęcek: – Bóg oczekuje od ludzi młodych – ale tak naprawdę od wszystkich chrześcijan – przełamywania stereotypów, wstania z kanapy i włożenia sportowych butów – dodał.

Ksiądz Rekolekcjonista zwrócił również uwagę, że prawdziwa miłość odznacza się dobrocią, gdyż – posługując się metaforą papieża Franciszka – w przeciwnym razie przypomina ona „miłość znaną z telenoweli”. Przypominając słowa Ojca Świętego, Ksiądz Profesor podkreślił, jak ważne w życiu chrześcijanina powinno być „budowanie mostów” – podstawa komunikacji międzyludzkiej. Zwrócił również uwagę na istotę umiejętności słuchania innych, a także pamięć o przeszłości. Chrześcijanin nie musi troszczyć się o swój wizerunek, jeśli jest prawdziwy w tym, co robi – stwierdził ks. prof. Nęcek, jako przykład autentycznych chrześcijan podając małżeństwo św. Joanny Beretty i Piotra Mollów. Jak zauważył, oboje byli osobami kochającymi życie, a jednocześnie utrzymującymi głęboką relację z Bogiem. Mimo wypracowanej przez lata wysokiej pozycji społecznej i zamożności, nie tylko pozostali pełni dobroci, ale nieustannie rozwijali swoje charaktery.

Po zakończeniu wieńczącej rekolekcje akademickiej Mszy Świętej przeprowadziliśmy rozmowy z uczestniczącymi w nich studentami, zadając każdemu z nich pytanie: „Co, Twoim zdaniem, najbardziej wartościowego wyniosłeś z tegorocznych rekolekcji wielkopostnych?” Wśród wielu odpowiedzi na uwagę zasługuje opinia, którą podzielił się z nami Wojtek. Poniżej przytaczamy jej treść:

Ks. prof. Nęcek podkreślał, jak ważna jest prawda, zwłaszcza w kontekście wolności (…). Te kazania skłaniają do zastanowienia, na ile jestem prawdziwy, czy może w niektórych sytuacjach udaję kogoś, kim nie do końca jestem, a jeśli tak, co mnie do tego skłania?

Tradycyjnie już drugiego i trzeciego dnia rekolekcji po zakończeniu konferencji odbyła się, animowana przez wspólnotę Oazy Na Miasteczku, adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której chętni mogli skorzystać z posługi modlitwy wstawienniczej. Na zakończenie środowej Eucharystii delegacja członków naszego Duszpasterstwa w imieniu wszystkich biorących udział w rekolekcjach złożyła na ręce ks. prof. Roberta Nęcka podziękowanie za wygłoszone Słowo Boże. 

Szymon Rój
fot. Małgorzata Kaczkowska

Zapraszamy do odsłuchania homilii i konferencji z rekolekcji oraz do galerii zdjęć.