Maryja w życiu ks. Dolindo Ruotolo – relacja z Akademickich Rekolekcji Adwentowych 2019

W dniach od 1 do 4 grudnia br. wspólnota naszego Duszpasterstwa przeżywała rekolekcje adwentowe. W tym roku przebiegały one pod hasłem „Maryja wzorem miłości rozeznającej w życiu ks. Dolindo Ruotolo”. Rekolekcje poprowadzili ks. dr Szczepan Szpoton CM oraz Joanna Bątkiewicz-Brożek – dziennikarka tygodnika Gość Niedzielny” oraz autorka pierwszej na świecie biografii włoskiego mistyka Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo — życie i cuda.

Uczestnicy rekolekcji poznawali bliżej postać kapłana, który – mimo przeżywanych już od dzieciństwa cierpień i upokorzeń – wytrwale głosił Chrystusa i służył ludziom, stając się dla wielu osób duchowym autorytetem. Najbardziej znany jest dzięki rozpowszechnianemu przez siebie i podyktowanemu osobiście przez Chrystusa aktowi zawierzenia „Jezu, Ty się tym zajmij!”, który w ostatnich latach jest odmawiany przez coraz większe rzesze wiernych. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny ks. Dolindo.

Stałym punktem każdego dnia rekolekcji była wieczorna Eucharystia z homilią głoszoną przez ks. Szczepana Szpotona, po której zakończeniu z uwagą słuchaliśmy świadectwa Pani Joanny. Ksiądz Rekolekcjonista podkreślał silne przywiązanie o. Dolindo do codziennej Eucharystii i modlitwy ‒ zwłaszcza różańcowej ‒ z których czerpał on duchową siłę do znoszenia licznych cierpień. Ks. Szczepan zwrócił uwagę na znaczącą rolę, jaką w kształtowaniu się wiary o. Dolindo odegrała jego matka ‒ kobieta niezwykle pobożna, dzięki której wyrobił on w sobie nawyk codziennego uczestnictwa we Mszy Świętej. Ks. Szpoton podkreślił miłość i cześć, jaką o. Dolindo otaczał Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, i którego codziennie adorował. Opowiadał też o znaczeniu pokory w życiu duchowym, dodając, że była ona jedną z głównych cnót charakteryzujących o. Dolindo. Jak powiedział ks. Szczepan Szpoton, „pokora jest podstawą słuchania Słowa Bożego”. „Należy wołać do Boga: «Ty bądź uwielbiony w mojej potrzebie. Ty decyduj w tej potrzebie. Uczyń to, co najlepsze dla mojego życia»” ‒ powiedział rekolekcjonista.

Pani Joanna Bątkiewicz-Brożek przybliżyła nam natomiast historię życia ks. Dolindo, opowiadając m.in. o cierpieniach, jakich doświadczył on w trakcie swojego ziemskiego życia, m.in. o czterech procesach wytoczonych mu przez Święte Oficjum. Jak powiedziała dziennikarka, ze wszystkich tych doświadczeń wyszedł on zwycięsko dzięki bezgranicznemu zaufaniu Bogu. Pani Joanna opowiedziała nam również o wpływie o. Dolindo na życie jej i jej rodziny, m.in. o kryzysie wiary, który udało jej się przezwyciężyć dzięki wpatrywaniu się w postać neapolitańskiego mistyka. Jak przyznała, o. Dolindo nauczył ją bezwarunkowego posłuszeństwa Kościołowi i szacunku wobec kapłanów. Pani Joanna przybliżyła nam również znaczenie modlitwy różańcowej w życiu duchowym, dodając z naciskiem: „Nie wolno przeżyć dnia bez różańca”. Ostatniego dnia rekolekcji wysłuchaliśmy również wzruszającego świadectwa Basi, córki pani Joanny, która opowiedziała nam o swojej osobistej relacji z Bogiem. Jak przyznała, nie wyobraża sobie dnia bez uczestnictwa w porannej Mszy Świętej przed rozpoczęciem zajęć w szkole.

Rekolekcjom towarzyszyły inne ważne wydarzenia. Drugiego i trzeciego dnia, po konferencji Joanny Bątkiewicz-Brożek, odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez członków DA „Na Miasteczku”, podczas której można było skorzystać z posługi modlitwy wstawienniczej. Ostatniego dnia rekolekcji, w Sali Akademickiej w budynku Duszpasterstwa, odbyło się natomiast spotkanie autorskie z Panią Joanną, w czasie którego chętni mogli osobiście porozmawiać z dziennikarką oraz otrzymać pamiątkowe autografy.

Szymon Rój

 

Galeria zdjęć
Nagrania audio